خانه / نوشتار و اخبار / نویسنده سوئدی به اتهام سرقت ادبی از چهار کتاب‌ از جمله «صبحانه در تیفانی»، «پیرمرد و دریا» و «ادیسه فضایی» راهی دادگاه شد
فردریک کُلتینگ

نویسنده سوئدی به اتهام سرقت ادبی از چهار کتاب‌ از جمله «صبحانه در تیفانی»، «پیرمرد و دریا» و «ادیسه فضایی» راهی دادگاه شد

به گزارش گوهران گاردین نوشت: «فردریک کُلتینگ» که در سال ۲۰۱۰ به خاطر نگارش بی‌اجازه دنباله‌ای بر رمان معروف «ناتور دشت» راهی دادگاه شده بود، این‌بار به دلیل انتشار نسخه کودکانه چهار رمان‌ «صبحانه در تیفانی»، «پیرمرد و دریا»، «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» و «در جاده» از سوی دادگاه احضار شده است.

انتشارات «پنگوئن رندم هاوس»، «سیمون و شاستر» و بنیادهای «ترومن کاپوتی» (صبحانه در تیفانی)، «جک کرواک» (در جاده)، «ارنست همینگوی» (پیرمرد و دریا) و «آرتور سی. کلارک» (۲۰۰۱: ادیسه فضایی) به جرم رعایت نکردن قانون حق کپی از «کُلتینگ» شکایت کرده‌اند. این نویسنده سوئدی بدون کسب هیچ‌گونه اجازه‌ای، نسخه کودکانه این کتاب‌ها را نوشته و منتشر کرده است.

«کُلتینگ» پیش‌تر در زمان حیات «جی. دی. سلینجر»، کتاب «۶۰ سال بعد: گذر از دشت» را به عنوان دنباله «ناتور دشت»، با نام مستعار «جان دیوید کالیفرنیا» روانه بازار کرده بود. وکیل «سلینجر» این اقدام او را «یک گوش‌بری تمام‌عیار» خواند و از او شکایت کرد. دادگاه انتشار این اثر را در آمریکا ممنوع اعلام کرد. «سلینجر» شش ماه پس از این حکم در سن۹۱  سالگی درگذشت. با این حال، این رمان چند سال پیش به شکل محدود در بریتانیا و سوئد منتشر شد.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 3 =